Nowy program – InnoSHIP
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w opublikowanym harmonogramie konkursów Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na 2018 rok zapowiedziało, że będą dotacje w ramach Działania 1.2 Sektorowe programy B+R dla sektora stoczniowego. Nowy program nosi nazwę InnoSHIP.
Już niedługo będzie można składać wnioski o dotacje, a tylko nieliczni o tym wiedzą. Nabór rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 29 czerwca 2018 roku.
Rodzaje projektów
Warto zapoznać się z pełną agendą badawczą, ale pokrótce: dotacje otrzymają projekty ukierunkowane na opracowywanie nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług w sektorze stoczniowym; wpisujące się w obszary:
- nowoczesne metody i narzędzia wspierające proces projektowania oraz eksploatacji jednostek pływających,
- rozwój i wdrożenie nowoczesnych, przyjaznych dla środowiska naturalnego oraz spełniających aktualne i przyszłe normy środowiskowe form zasilania w energię dla jednostek pływających wraz z infrastrukturą towarzyszącą,
- prototypowe konstrukcje i obiekty pływające oraz inne obiekty techniczne wraz z wyposażeniem wdrażające najnowocześniejsze rozwiązania konstrukcyjne, przeznaczone dla różnych zastosowań i typów żeglugi oraz dla gospodarczego wykorzystania zasobów morza,
- opracowanie prototypowych, nowatorskich konstrukcji obiektów nabrzeża oraz technologii do tych obiektów wspierających działalność stoczniową,
- opracowanie i weryfikacja w skali demonstracyjnej nowoczesnych, horyzontalnych technik wytwarzania w działalności stoczniowej.
Projekty badawczo-rozwojowe (B+R) powinny obejmować badania przemysłowe i prace rozwojowe lub wyłącznie prace rozwojowe, które mogą być uzupełnione o prace przedwdrożeniowe.
Prace przedwdrożeniowe – działania przygotowawcze do wdrożenia wyników badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych w działalności gospodarczej, umożliwiające doprowadzenie rozwiązania będącego przedmiotem projektu do etapu, kiedy będzie można je skomercjalizować (np. opracowanie dokumentacji wdrożeniowej, usługi rzecznika patentowego, testy, certyfikacja, badania rynku) – do 20% całkowitych kosztów kwalifikowanych projektu.
Warunkiem otrzymania dofinansowania jest zobowiązanie się w ciągu 3 lat od zakończenia realizacji projektu do komercjalizacji wyników prac B+R, rozumianej jako wdrożenie wyników projektu we własnej działalności gospodarczej przedsiębiorcy lub udzielenie licencji lub sprzedaż wyników projektu w celu ich wprowadzania do działalności gospodarczej innego przedsiębiorcy.
InnoSHIP w liczbach
- Okres realizacji projektu – do 3 lat;
- Beneficjenci – przedsiębiorstwa lub konsorcja składające się z przedsiębiorstw;
- Minimalna wartość projektu – 2 mln zł;
- Maksymalna wartość projektu – 60 mln zł.
Poziom dofinansowania
Badania przemysłowe:
- mikro- i małe przedsiębiorstwa – 80%
- średnie przedsiębiorstwa – 75%
- duże przedsiębiorstwa – 65%
Prace rozwojowe:
- mikro- i małe przedsiębiorstwa – 60%
- średnie przedsiębiorstwa – 50%
- duże przedsiębiorstwa – 40%
- prace przedwdrożeniowe – pomoc de minimis – 90%
- prace przedwdrożeniowe – usługi doradcze dla MŚP – 50%
Koszty kwalifikowane
W ramach badań przemysłowych i prac rozwojowych:
- Koszty bezpośrednie:
- wynagrodzenia wraz z pozapłacowymi kosztami pracy, w tym umowy zlecenia,
- podwykonawstwo (zlecane przedsiębiorstwom, jednostkom naukowym, i in.), w tym umowy o dzieło;
- Pozostałe koszty bezpośrednie, w tym:
- koszty aparatury naukowo-badawczej i innych urządzeń służących celom badawczym (amortyzacja, odpłatne korzystanie),
- koszty wartości niematerialnych i prawnych – mogą zostać nabyte wyłącznie od uczelni publicznej, państwowego instytutu badawczego, instytutu PAN lub innej jednostki naukowej będącej organizacją prowadzącą badania i upowszechniającą wiedzę (nie dotyczy zakupów licencji na systemy/oprogramowanie powszechnie dostępne w sprzedaży), nabycie od innych podmiotów wymaga uzyskania zgody IP;
- koszty budynków i gruntów (dzierżawa gruntów, wieczyste użytkowanie gruntów, amortyzacja budynków) – do 10% kosztów kwalifikowanych projektu,
- pozostałe koszty operacyjne (m.in. materiały, sprzęt laboratoryjny, koszt utrzymania linii technologicznych, wynajem powierzchni laboratoryjnej, elementy służące do budowy i na stałe zainstalowane w prototypie, instalacji pilotażowej lub demonstracyjnej, koszty promocji projektu, koszt audytu zewnętrznego);
- Koszty pośrednie:
- ryczałt do 25% kosztów bezpośrednich, z wyłączeniem podwykonawstwa (m.in. koszty wynajmu lub utrzymania budynków, koszty administracyjne, koszty wynagrodzeń personelu zarządzającego i personelu wsparcia, koszty delegacji) – nie ma obowiązku rozliczania dokumentów księgowych.
W ramach prac przedwdrożeniowych (pomoc de minimis):
- Koszty bezpośrednie:
- wynagrodzenia wraz z pozapłacowymi kosztami pracy,
- podwykonawstwo;
- Pozostałe koszty bezpośrednie, w tym:
- koszty narzędzi i sprzętu,
- koszty budynków i gruntów – do 10% kosztów kwalifikowanych projektu,
- pozostałe koszty operacyjne;
- Koszty pośrednie:
- ryczałt do 25% kosztów bezpośrednich, z wyłączeniem podwykonawstwa (m.in. koszty wynajmu lub utrzymania budynków, koszty administracyjne, koszty wynagrodzeń personelu zarządzającego i personelu wsparcia, koszty delegacji) – nie ma obowiązku rozliczania dokumentów księgowych; koszty pośrednie nie mogą stanowić więcej niż 15% całkowitych kosztów kwalifikowanych prac przedwdrożeniowych finansowanych w ramach pomocy de minimis.
W ramach prac przedwdrożeniowych świadczonych jako usługi doradcze:
- Podwykonawstwo.