W bieżącej perspektywie Unii Europejskiej, a raczej już w tylko w perspektywie najbliższych lat 2017–2020, wciąż spodziewamy się dotacji na mieszkalnictwo przede wszystkim dla wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, a także samorządów.
O środki bezzwrotne mogą ubiegać podmioty zainteresowane rewitalizacją lub efektywnością energetyczną wielorodzinnych budynków mieszkaniowych.
Dotacje na mieszkalnictwo przewidziano w ramach regionalnych programów operacyjnych we wszystkich województwach, a także ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020.
Niektóre nabory mam już za sobą, ale spodziewamy się powtórek, a wiele konkursów pojawi się po raz pierwszy w najbliższym czasie.
Z końcem października zamknięto nabór w ramach POIŚ Poddziałanie 1.3.2. Wspieranie efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym.
Wsparcie jest tu dedykowane projektom inwestycyjnym dotyczącym głębokiej kompleksowej modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkaniowych obejmującej takie elementy jak:
- ocieplenie przegród zewnętrznych obiektu, w tym ścian zewnętrznych, podłóg, dachów i stropodachów, wymiana okien, drzwi zewnętrznych;
- wymiana oświetlenia na energooszczędne (w częściach wspólnych budynków);
- przebudowa systemów grzewczych lub podłączenie bardziej efektywnego energetycznie i ekologicznie źródła ciepła;
- instalacja/przebudowa systemów chłodzących, w tym również z zastosowaniem OZE;
- budowa lub przebudowa systemów wentylacji i klimatyzacji;
- zastosowanie automatyki pogodowej;
- zastosowanie systemów zarządzania energią w budynku;
- budowa lub przebudowa wewnętrznych instalacji odbiorczych oraz likwidacja dotychczasowych nieefektywnych źródeł ciepła;
- instalacja mikrokogeneracji lub mikrotrigeneracji na potrzeby własne;
- instalacja OZE w modernizowanych energetycznie budynkach, jeśli to wynika z przeprowadzonego audytu energetycznego;
- opracowanie projektów modernizacji energetycznej stanowiących element projektu inwestycyjnego;
- instalacja indywidualnych liczników ciepła, chłodu oraz ciepłej wody użytkowej;
- modernizacja instalacji wewnętrznych ogrzewania i ciepłej wody użytkowej;
- instalacja zaworów podpionowych i termostatów,
- tworzenie zielonych dachów i „żyjących, zielonych ścian;
- przeprowadzenie audytów energetycznych jako elementu projektu inwestycyjnego.
Maksymalna intensywność wsparcia: nie więcej niż 85%
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych w kwietniu 2017 roku ogłosi nabór do Działanie 4.1 Odnawialne źródła energii (OZE) – link do dokumentacji pierwszego naboru
(typ projektów: 1)
Rodzaje projektów:
- Infrastruktura do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych.
Wsparciem zostaną objęte projekty polegające na budowie, rozbudowie oraz przebudowie infrastruktury mające na celu produkcję energii elektrycznej i/lub cieplnej.
W szczególności inwestycje w budowę/przebudowę:
- instalacji/jednostek wytwórczych energii elektrycznej/ cieplnej przy wykorzystaniu energii wiatru, słońca (fotowoltaika, kolektory słoneczne), biomasy, biogazu, geotermii, pomp ciepła oraz wody (wraz z ewentualnym podłączeniem do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej);
- instalacji do produkcji biokomponentów i biopaliw II i III generacji.
Energia elektryczna i cieplna może być wytwarzana na własne potrzeby, jak również z możliwością sprzedaży do sieci (prosument). W przypadku tego rodzaju projektów dofinansowanie będzie mogło obejmować również przyłącza jednostek wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych do najbliższej istniejącej sieci i stanowić integralną część projektu, niezbędną dla osiągnięcia celów tego projektu. W tym kontekście przyłącze, rozumiane jest jako odcinek sieci łączący jednostkę/jednostki wytwarzania energii z punktem, w którym następuje rozgraniczenie własności sieci między właścicielem jednostki wytwórczej i operatorem sieci.
- Sieci dystrybucyjne średnich i niskich napięć – Budowa oraz modernizacja sieci energii elektrycznej umożliwiających przyłączanie jednostek OZE
- budowa lub przebudowa sieci skutkującej zwiększeniem przepustowości infrastruktury elektroenergetycznej oraz umożliwiających przyłączanie jednostek wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Projekty będą realizowane przez OSD (operatorów systemu dystrybucyjnego) i dotyczyć będą sieci dystrybucyjnej średniego i niskiego napięcia poniżej 110 kV.
W odniesieniu do przedsięwzięć wspieranych w ramach ww. działań zastosowanie będą mieć następujące zasady:
- Przy wyborze projektów do dofinansowania będą brane pod uwagę między innymi aspekty lokalizacji inwestycji względem obszarów Natura 2000 (w szczególności obszarów specjalnej ochrony ptaków) oraz szlaków migracyjnych zwierząt. Kluczowe w ramach oceny projektów dotyczących wytwarzania energii z OZE będzie kryterium efektywności kosztowej oraz osiągniętych rezultatów wpisujących się w cele priorytetu inwestycyjnego.
- Jednym z czynników branych pod uwagę przy wyborze inwestycji do wsparcia będzie koncepcja opłacalności, czyli najlepszego stosunku wielkości środków unijnych przeznaczonych na uzyskanie np. 1MWh energii lub 1MW mocy zainstalowanej wynikających z budowy danej instalacji. Poza tym o wsparciu takich projektów decydować będą także inne osiągane rezultaty w stosunku do planowanych nakładów finansowych (np. wielkość redukcji CO2).
- Pod uwagę będą brane również działania mające na celu zwiększenie świadomość obywateli w zakresie energii odnawialnej jako element lub uzupełnienie projektu inwestycyjnego.
- W przypadku realizacji projektów parasolowych24, w celu zapewnienia efektywnego wdrażania beneficjentem przyznawanej pomocy będą m. in jednostki samorządu terytorialnego, a odbiorcami końcowymi projektu będą m.in. gospodarstwa domowe, osoby prawne itd.
- Preferencję uzyskają projekty tworzące „zielone’’ miejsca pracy, a także projekty ukierunkowane na wspieranie obszarów gospodarczych o największym potencjale rozwoju/inteligentnych specjalizacji regionu. Preferencję uzyskają również projekty realizowane w partnerstwie będące efektem trwałej współpracy oraz akceptacji społecznej za pośrednictwem organizacji pozarządowych, Lokalnej Grupy Działania (LGD).
Dodatkowe informacje:
Wsparciem objęte będą urządzenia bądź instalacje do produkcji energii elektrycznej lub cieplnej, których łączna maksymalna moc zainstalowana nie będzie przekraczała następujących limitów:
- energia wodna – do 5 MWe,
- energia wiatru – do 5 MWe,
- energia słoneczna – do 2 MWe/MWt,
- energia geotermalna – do 2 MWt/ MWe,
- energia biogazu – do 1 MWe,
- energia biomasy – do 5 MWt/MWe,
Dodatkowe wymagania w zakresie projektów polegających na zastosowaniu biomasy:
W przypadku pozyskiwania energii z biomasy, wspierane będą w szczególności instalacje o najwyższej wydajności spalania z uwzględnieniem systemów umożliwiających kontrolę emisji zanieczyszczeń wprowadzanych do powietrza. Przedmiotowe inwestycje powinny wpisywać się w wojewódzkie plany ochrony powietrza i uwzględniać wymogi dyrektywy 2008/50 / WE w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy.
Dodatkowe wymagania w zakresie projektów polegających na zastosowaniu energii wodnej:
Ponadto inwestycje w zakresie energetyki wodnej dotyczyć będą wyłącznie modernizacji istniejących obiektów (wyposażonych w hydroelektrownie), modernizacji budowli piętrzących, a także budowy nowych jednostek wytwórczych. Z możliwości uzyskania dofinansowania wyłączone są inwestycje z zakresu wznoszenia nowych budowli piętrzących.
Zastosowanie mają warunki dotyczące projektów mogących mieć wpływ na stan wód, które szczegółowo zostały opisane w Działaniu 5.1. Współfinansowane będą tylko projekty niemające negatywnego wpływu na stan lub potencjał jednolitych części wód, które znajdują się na listach nr 1 będących załącznikami do Masterplanów dla dorzeczy Odry i Wisły. Współfinansowanie projektów, które mają znaczący wpływ na stan lub potencjał jednolitych części wód i może być zrealizowane tylko po spełnieniu warunków określonych w artykule 4.7 RDW, znajdujących się na listach nr 2 będących załącznikami do Masterplanów dla dorzeczy Odry i Wisły, nie będzie dozwolone do czasu przedstawienia wystarczających dowodów na spełnienie warunków określonych w artykule 4.7 RDW w drugim cyklu Planów Gospodarowania Wodami na Obszarach Dorzeczy (PGWD). Wypełnienie warunku będzie uzależnione od potwierdzenia zgodności z RDW drugiego cyklu PGWD przez KE.
Poziom dofinansowania: 80%.
W ramach mazowieckiego RPO należy także mieć na uwadze planowany nabór do działania 4.2 Efektywność energetyczna.
Terminy naborów wniosków:
marzec 2017r. (Budowa lub przebudowa jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w kogeneracji)
Typy projektów:
- Termomodernizacja wielorodzinnych budynków mieszkalnych
W ramach działania wspierane będą inwestycje z zakresu poprawy efektywności energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych w szczególności promując jej kompleksowy wymiar tj. głęboką modernizację energetyczną, w tym z możliwością wymiany źródeł ciepła oraz możliwością zastosowania odnawialnych źródeł energii (jako element projektu).
W ramach modernizacji energetycznej wsparcie będzie skierowane na bardzo szeroki zakres prac, w tym m.in.:
- ocieplenie obiektu: przegród zewnętrznych obiektu, w tym ścian zewnętrznych, podłóg, dachów i stropodachów wymiana okien, drzwi zewnętrznych;
- wymiana oświetlenia na energooszczędne;
- przebudowę systemów grzewczych (wraz z wymianą źródła ciepła33 na bardziej efektywne energetycznie i ekologiczne lub podłączenie do sieci ciepłowniczej/chłodniczej) 34;
- instalacja/przebudowa systemów chłodzących, w tym również z zastosowaniem OZE;
- budowa i przebudowa systemów wentylacji i klimatyzacji wraz z rekuperacją;
- zastosowanie automatyki pogodowej;
- zastosowanie systemów zarządzania energią w budynku;
- instalacja mikrokogeneracji lub mikrotrigeneracji na potrzeby własne;
- instalacja OZE w modernizowanych energetycznie budynkach;
- instalacja indywidualnych liczników ciepła, chłodu oraz ciepłej wody użytkowej;
- instalacja zaworów podpionowych i termostatów.
Przez budynek mieszkalny należy rozumieć budynek przeznaczony na cele mieszkalne zajęty przez lokale mieszkalne.
Projekty tego typu wspierane będą głównie za pośrednictwem instrumentów finansowych.
W odniesieniu do przedsięwzięć wspieranych w ramach ww. działania zastosowanie będą mieć następujące zasady:
- W przypadku inwestycji dotyczących źródeł ciepła wsparcie powinno być uwarunkowane zwiększeniem efektywności energetycznej i ograniczeniem zapotrzebowania na energię w budynku, w którym wykorzystywana będzie energia ze wspieranego urządzenia
- Przy wyborze projektów do dofinansowania będą brane pod uwagę między innymi aspekty dotyczące efektywności kosztowej projektu. Poza tym o wsparciu takich projektów decydować będą także inne osiągane rezultaty w stosunku do planowanych nakładów finansowych (np. wielkość redukcji CO2 i PM 10).
- Preferowana będzie realizacja projektów zwiększających efektywność energetyczną powyżej 60%.
- Priorytetowo będą wspierane projekty wykorzystujące odnawialne źródła energii.
- Preferowane będą inwestycje realizowane w oparciu o przygotowane plany gospodarki niskoemisyjnej.
- Preferencję uzyskają projekty wynikające ze Strategii OMW oraz realizowane w formule ESCO35
- Preferowane będą projekty zgodne z programem rewitalizacji obowiązującym na obszarze na którym realizowany jest projekt. Program rewitalizacji musi znajdować się w Wykazie programów rewitalizacji województwa mazowieckiego.
- Wysokosprawna Kogeneracja:
- budowa, rozbudowa jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji w tym również z OZE,
- przebudowa jednostek wytwarzania ciepła, w wyniku której jednostki te zostaną zastąpione jednostkami wytwarzania energii w wysokosprawnej kogeneracji,
W ramach powyższych projektów umożliwia się również budowę przyłączeń do sieci ciepłowniczej/chłodniczej i elektroenergetycznej stanowiących element projektu dla jednostek wytwarzających energię elektryczną i ciepła oraz chłodu w skojarzeniu.
W odniesieniu do przedsięwzięć wspieranych w ramach ww. działania zastosowanie będą mieć następujące zasady:
- Preferowane będą inwestycje realizowane w oparciu o przygotowane plany gospodarki niskoemisyjnej.
- Wsparcie otrzyma budowa, uzasadnionych pod względem ekonomicznym, nowych instalacji wysokosprawnej kogeneracji o jak najmniejszej z możliwych emisji CO2 oraz innych zanieczyszczeń powietrza (w szczególności PM10).
- Inwestycje kogeneracyjne będą mogły występować w koordynacji z modernizacją energetyczną budynków prowadząc łącznie do zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło i energię elektryczną oraz chłód.
- Wsparcie powinno być uwarunkowane wykonaniem inwestycji zwiększających efektywność energetyczną i ograniczających zapotrzebowanie na energię w budynku, w którym wykorzystywana będzie energia ze wspieranego urządzenia.
- Preferencję uzyskają projekty wynikające ze Strategii OMW.
Typy beneficjentów:
- JST, ich związki i stowarzyszenia;
- jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną;
- jednostki sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną;
- przedsiębiorstwa (dotyczy tylko 3. Typu projektu: Wysokosprawna Kogeneracja);
- zakłady opieki zdrowotnej i podmioty lecznicze działające w publicznym systemie ochrony zdrowia – zakontraktowane z NFZ;
- instytucje kultury;
- uczelnie/szkoły wyższe;
- spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, TBS‑y;
- kościoły i związki wyznaniowe oraz osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych;
- organizacje pozarządowe;
- PGL Lasy Państwowe i jego jednostki organizacyjne.
- podmiot, który wdraża instrumenty finansowe.
Maksymalna intensywność wsparcia: 80%
Okres kwalifikowalności kosztów: od 1.01.2014r. (dla projektów nie objętych pomocą publiczną)
Dodatkowe informacje:
- Projekty z zakresu głębokiej, kompleksowej modernizacji energetycznej zwiększające efektywność energetyczną poniżej 25% nie będą kwalifikowały się do dofinansowania.
- Dodatkowe wymagania w zakresie projektów polegających na zastosowaniu wysokosprawnej kogeneracji:
- Dopuszczalna moc instalacji realizacji projektów do 1 MWe.
- W przypadku nowych instalacji powinno zostać osiągnięte co najmniej 10% uzysku efektywności energetycznej w porównaniu do rozdzielonej produkcji energii cieplnej i elektrycznej przy zastosowaniu najlepszych dostępnych technologii. Ponadto wszelka przebudowa istniejących instalacji na wysokosprawną kogenerację musi skutkować redukcją CO2 o co najmniej 30% w porównaniu do istniejących instalacji.
- Dopuszczona jest pomoc inwestycyjna dla wysokosprawnych instalacji spalających paliwa kopalne pod warunkiem, że te instalacje nie zastępują urządzeń o niskiej emisji, a inne alternatywne rozwiązania byłyby mniej efektywne i bardziej emisyjne.
Osobną kategoria są projekty rewitalizacyjne. Na Mazowszu właśnie trwa nabór, a kolejny jest planowany do Działanie 6.2 Rewitalizacja obszarów zmarginalizowanych
Nabór wniosków:
grudzień 2016r. (Rozwój infrastruktury technicznej na obszarach rewitalizowanych w celu ich aktywizacji społecznej i gospodarczego – nabór wniosków dotyczących ZIT)
maj 2017 (odnowa tkanki mieszkaniowej – Nabór ograniczony do projektów rewitalizacyjnych)
Typ projektów 6.2.:
- rozwój infrastruktury technicznej na obszarach rewitalizowanych w celu ich aktywizacji społecznej i gospodarczej – poniżej informacje o trwającym naborze wniosków
- odnowa tkanki mieszkaniowej
Wsparciem zostanie objęta tkanka mieszkaniowa w zakresie części wspólnych budynków mieszkalnych wielorodzinnych, jako element szerszego działania rewitalizacyjnego.Wsparciu w ramach działania, co do zasady, nie podlegają:
- inwestycje polegające na budowie nowych budynków;
- inwestycje wykraczające poza części wspólne budynków wielorodzinnych.
Preferowane będą:
- projekty zapewniające kompleksowe/zintegrowane podejście, szczególnie realizowane w postaci wiązek projektów obejmujących EFS;
- projekty realizowane w partnerstwie, w szczególności będące efektem trwałej współpracy oraz akceptacji społecznej, w tym za pośrednictwem LGD;
- projekty wynikające ze Strategii OMW;
- projekty obiektów kubaturowych lub przestrzeni publicznych wyłaniane w drodze konkursu architektonicznego, architektoniczno-urbanistycznego lub urbanistycznego.
Możliwe do realizacji będą wyłącznie projekty zgodne z programem rewitalizacji obowiązującym na obszarze, na którym realizowany jest projekt. Program rewitalizacji musi znajdować się w Wykazie programów rewitalizacji województwa mazowieckiego.
Trwający nabór wniosków: od 31.10.2016 do 05.01.2017r.
Rodzaje projektów: rozwój infrastruktury technicznej na obszarach rewitalizowanych w celu ich aktywizacji społecznej i gospodarczej.
Interwencja ma na celu zmianę sposobu użytkowania wspólnych przestrzeni miejskich i wiejskich (rynków, placów, skwerów, także z terenami zielonymi), wokół których można koncentrować działalność gospodarczą szczególnie o charakterze usługowo-handlowym, sprzedaży produktów regionalnych w tradycyjny sposób bezpośrednio od producentów, pozwalających na poprawę warunków pracy i utworzenie nowych miejsc pracy, w tym dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, oraz miejsc dla przedsiębiorstw społecznych.
Ponadto zintegrowane przedsięwzięcia polegające na renowacji, rewaloryzacji, modernizacji, adaptacji i wyposażeniu istniejącej zabudowy na cele gospodarcze, społeczne, edukacyjne, kulturowe, rekreacyjne oraz mieszkalne (ze szczególnym naciskiem na poprawę efektywności energetycznej).
Warunkiem ubiegania się o wsparcie projektów rewitalizacyjnych w działaniu 6.2 w ramach RPO WM 2014–2020 jest ich łączne wynikanie z aktualnych programów rewitalizacji znajdujących się w Wykazie programów rewitalizacji województwa mazowieckiego oraz z planów inwestycyjnych dla subregionów objętych OSI problemowymi (ciechanowskiego, ostrołęckiego, płockiego, radomskiego i siedleckiego).
Beneficjenci:
- JST, ich związki i stowarzyszenia, np. LGD;
- jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną;
- organizacje pozarządowe, jednostki organizacyjne pomocy i integracji społecznej (jopis);
- kościoły i związki wyznaniowe oraz osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych;
- przedsiębiorstwa, w tym przedsiębiorstwa społeczne;
- instytucje kultury;
- spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe;
- instytucje edukacyjne;
- instytucje rynku pracy;
Dopuszczalne partnerstwo ww. podmiotów.
Dodatkowe informacje:
- wnioskodawca może złożyć dowolną liczbę wniosków o dofinansowanie projektu
- inwestycje w zakresie kultury w ramach działań rewitalizacyjnych maksymalnie do 2 mln euro kosztów kwalifikowalnych;
- budowa i modernizację infrastruktury tj. drogi, parkingi, ciągi pieszo-rowerowe i rowerowe, przejścia dla pieszych jak również wszelkie inne prace infrastrukturalne lub zakup wyposażenia pozwalających zwiększyć bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów lub zwierząt, łącznie nie przekraczające 40 % wartości wydatków kwalifikowalnych w projekcie i stanowiące integralną część projektów rewitalizacyjnych
- w przypadku realizacji projektów z elementami z zakresu termomodernizacji, co do zasady nie może ona stanowić więcej niż 49% wartości projektu,
- w projektach kompleksowej odnowy tkanki mieszkaniowej, co do zasady projekt może dotyczyć tylko części wspólnych budynków wielorodzinnych;
- projekty nowych obiektów kubaturowych lub przestrzeni publicznych o wartości przekraczającej 10 mln zł, których realizacja objęta jest zakresem projektu ubiegającego się o współfinansowanie w ramach RPO WM 2014–2020, obligatoryjnie wyłaniane w drodze konkursu architektonicznego, architektoniczno-urbanistycznego lub urbanistycznego;
- wydatki poniesione na zakup nieruchomości do 10% całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu, przy czym w przypadku terenów poprzemysłowych oraz terenów opuszczonych, na których znajdują się budynki, limit ten wynosi 15%,
- na terenach wiejskich rewitalizacja co do zasady powinna zostać skoncentrowana na zdegradowanych terenach poprzemysłowych, pokolejowych, powojskowych lub popegeerowskich przy założeniu, że działania prowadzone na tych obszarach wpłyną pozytywnie na sytuację społeczną mieszkańców obszaru.
Intensywność wsparcia: 80%
Okres kwalifikowalności kosztów: od 1.01.2014r.
Maksymalna kwota dofinansowania: 20 mln zł.
Koszty kwalifikowane:
- Prace przygotowawcze, w szczególności: wydatki na przygotowanie dokumentacji projektu (wymaganej prawem krajowym lub wspólnotowym, bądź przez IP) łącznie nie przekraczające 5% wydatków kwalifikowalnych projektu, w tym m.in.: przygotowanie projektu (przeprowadzenie prac studialnych, ekspertyz, badań geologicznych, archeologicznych, itp.);
- przygotowanie dokumentacji technicznej: koncepcja budowlana, projekt budowlany, projekt wykonawczy, itp.;
- przygotowanie studium wykonalności;
- przygotowanie audytu energetycznego oraz audytu ex-post;
- przygotowanie raportu oddziaływania na środowisko;
- koszt przygotowania przetargu, w tym dokumentacji przetargowej;
- nadzór inwestorski, autorski, budowlany, architektoniczny, konserwatorski, archeologiczny, geologiczny, inny o ile wymagany prawem;
- przygotowanie terenu pod inwestycję (wyłącznie jako element projektu);
- roboty budowlane (w tym materiały i roboty budowlane);
- przebudowa/budowa infrastruktury technicznej: przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych, telekomunikacyjnych lub włókien światłowodowych na potrzeby przebudowy;
- prace budowlano-montażowe;
- prace instalacyjne (wyłącznie jako element projektu);
- prace rozbiórkowe (wyłącznie jako element projektu);
- budowę/przebudowę oświetlenia ulicznego (wyłącznie jako element projektu);
- usuwanie barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych;
- przeprowadzenie konkursu architektonicznego, architektoniczno-urbanistycznego lub urbanistycznego;
- remont, odnowa, przebudowa lub przystosowanie budynków i infrastruktury w częściach przeznaczonych na cele społeczne, kulturalne, edukacyjne, we wspieranych w projekcie budynkach;
- remont, odnowa, przebudowa lub przystosowanie budynków i infrastruktury w częściach przeznaczonych na cele turystyczne, sportowe, z ochroną zdrowia, rekreacyjne łącznie nie przekraczające 25% wartości wydatków kwalifikowalnych w projekcie;
- prace restauracyjne na terenie istniejących parków, koszty małej architektury i zieleni stanowiące integralną część zagospodarowania terenu i realizujących cele rewitalizacji łącznie nie przekraczające 49% wartości wydatków kwalifikowalnych w projekcie;
- termomodernizacja nie przekraczająca 49% wartości wydatków kwalifikowalnych projektu. Do kosztów termomodernizacji stosuje się katalog wskazany w punkcie 4.4
- budowa i modernizację infrastruktury tj. drogi, parkingi, ciągi pieszo-rowerowe i rowerowe, przejścia dla pieszych jak również wszelkie inne prace infrastrukturalne lub zakup wyposażenia pozwalających zwiększyć bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów lub zwierząt, łącznie nie przekraczające 40 % wartości wydatków kwalifikowalnych w projekcie i stanowiące integralną część projektów rewitalizacyjnych;
- wydatki poniesione na zakup nieruchomości do 10% całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu, przy czym w przypadku terenów poprzemysłowych oraz terenów opuszczonych, na których znajdują się budynki, limit ten wynosi 15%;
- koszty racjonalnych usprawnień;
- inwestycje w zakresie kultury w ramach działań rewitalizacyjnych maksymalnie do 2 mln euro kosztów kwalifikowalnych;
- wydatki na działania informacyjno-promocyjne związane z realizacją przedsięwzięć współfinansowanych z funduszy UE nie przekraczające 2% wydatków kwalifikowalnych dla projektów o wartości poniżej 500 000 PLN lub 1% dla projektów o wartości wydatków kwalifikowalnych powyżej 500 000 PLN.
Katalog kosztów kwalifikowalnych do części termomodernizacyjnej projektu:
- Ściany, w szczególności:
- ściany zewnętrzne (stykające się z powietrzem zewnętrznym, niezależnie od rodzaju ściany ‑ocieplenie ścian zewnętrznych;
- ściany wewnętrzne pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi, klatkami schodowymi lub korytarzami.
- Stropy, w szczególności:
- stropodach – ocieplenie stropodachu;
- strop pod nieogrzewanym poddaszem – ocieplenie stropu poddasza;
- strop nad piwnicą – ocieplenie stropu nad piwnicą;
- podłoga na gruncie – ocieplenie podłogi na gruncie.
- Stolarka okienna i drzwiowa, w szczególności:
- wymiana okien i drzwi zewnętrznych wejściowych na nowe;
- modernizacja starych okien poprzez spasowanie, zastosowanie/wymianę uszczelek i okuć, uszczelnienie drzwi.
- Wentylacja, w szczególności:
- zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewnej;
- zastosowanie wentylacji mechanicznej wywiewnej;
- zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej;
- zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła;
- montaż nawiewników higrosterowalnych/automatycznych w oknach i kanałach wentylacyjnych;
- montaż nawiewników sterowanych ręcznie oknach i kanałach wentylacyjnych;
- zastosowanie gruntowych wymienników ciepła.
- Instalacja ciepłej wody użytkowej, w szczególności:
- wymiana/zastosowanie izolacji rurociągów;
- wymiana rurociągów i izolacji;
- wyposażenie instalacji w cyrkulację;
- zastosowanie sterowania czasowego instalacji cyrkulacji;
- zastosowanie armatury regulacyjnej w zakresie regulacji hydraulicznej (np. zawory podpionowe);
- wymiana/zastosowanie izolacji zasobników;
- modernizacja/wymiana węzłów cieplnych;
- zastosowanie perlatorów;
- zastosowanie kryz ograniczających (reduktorów) przepływu;
- zastosowanie baterii jednouchwytowych, termostatycznych, bezdotykowych,
- zastosowanie baterii z ograniczonym czasem wypływu.
- Instalacja centralnego ogrzewania, w szczególności:
- remont kotła;
- wymiana starego kotła na nowy (lub na węzeł cieplny) z zamianą rodzaju paliwa;
- wymiana instalacji (rurociągi i grzejniki);
- wymiana/zastosowanie izolacji rurociągów;
- regulacja hydrauliczna;
- zastosowanie armatury regulacyjnej (zawory regulacyjne, zawory podpionowe itp.);
- zastosowanie ekranów zagrzejnikowych;
- hermetyzacja instalacji (zawory odpowietrzające i przeponowe naczynia wzbiorcze);
- czyszczenie (płukanie) chemiczne instalacji;
- zastosowanie zaworów termostatycznych;
- zastosowanie automatyki pogodowej;
- zastosowanie sterowania czasowego pracą instalacji (obniżenia nocne, weekendowe itp.);
- remont i dostosowanie pomieszczeń węzłów/kotłowni (okładziny ceramiczne, malowanie, wykonanie instalacji kanalizacyjnych, elektrycznych, wentylacyjnych, przeciwpożarowych itp.);
- niezbędne roboty budowlane i wykończeniowe (szpachlowanie, malowanie, naprawy tynków itp.).
- Modernizacja kotłowni, w szczególności:
- modernizacja (podniesienie sprawności wytwarzania) kotłów;
- wymiana kotłów ze zamianą paliwa;
- zastosowanie kolektorów słonecznych,
- zastosowanie ogniw fotowoltaicznych (systemy PV),
- zastosowanie pomp ciepła,
- kocioł gazowy,
- kocioł spalający biomasę (np. drewno, pellet),
- wykorzystanie ciepła z kogeneracji przy skojarzonej produkcji energii elektrycznej i ciepła;
- roboty budowlane, w tym:
- okładziny ceramiczne i malowanie pomieszczeń;
- instalacje elektryczne;
- instalacje wentylacyjne;
- instalacje kanalizacyjne;
- instalacje pożarowe;
- place składowe na paliwo;
- zaplecze socjalne i pomieszczenia techniczne;
- niezbędny sprzęt załadowczo-wyładowczy;
- modernizacja/wymiana instalacji i armatury hydraulicznej;
- instalacje uzdatniania wody;
- zastosowanie/wymiana układów automatycznego sterowania pracą instalacji;
- zastosowanie obiegów cyrkulacyjnych.
- Modernizacja oświetlenia, w szczególności:
- wymiana i montaż punktów świetlnych;
- wymiana i montaż tablic rozdzielczych;
- zastosowanie i montaż automatyki sterowniczej;
- przełożenie instalacji elektrycznych (w sytuacji gdy jest konieczne).
- Zakup oraz montaż instalacji i urządzeń do produkcji energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych np.: kotły c.o., kolektory słoneczne, pompy ciepła, rekuperatory, ogniwa fotowoltaiczne i inne urządzenia.
- Roboty towarzyszące, w szczególności:
- wymiana zewnętrznych parapetów okiennych i obróbek blacharskich w przypadku wykonania ocieplenia zewnętrznego;
- remonty balkonów i loggii łącznie z wykonaniem ocieplenia ścian zewnętrznych;
- przełożenie instalacji odgromowych;
- wykończenia (gipsowanie, tynkowanie) ościeży w przypadku wymiany okien;
- naprawy lokalnych uszkodzeń tynków podłóg oraz malowanie – w przypadku działań związanych z modernizacją (wymianą) instalacji wewnętrznych;
- przystosowania pomieszczeń w przypadku modernizacji kotłowni, czy instalacji węzła cieplnego.
- Prace inwestycyjne i związane z procesem inwestycyjnym, w szczególności:
- przygotowanie terenu pod budowę, w tym prace geodezyjne;
- prace ziemne;
- prace budowlano-montażowe;
- prace instalacyjne;
- prace rozbiórkowe;
- prace związane z przywróceniem stanu pierwotnego terenu na którym prowadzone były działania związane z realizacją projektu;
- prace wykończeniowe;
- przebudowa infrastruktury technicznej kolidującej z inwestycją;
- zakup materiałów niezbędnych do realizacji projektu;
- zakup i modernizacja sprzętu i wyposażenia wraz z montażem, integralnie związanych z projektem;
- nadzór inwestorski i/lub autorski w zakresie prawidłowości realizacji inwestycji.
- Roboty towarzyszące, w szczególności:
Za koszty niekwalifikowalne uznaje się:
- budowę od podstaw nowej infrastruktury;
- wartości niematerialne i prawne;
- wkład własny wnoszony w formie rzeczowej;
- budowa, modernizacja ogrodzeń;
- wydatki nabycia środków transportu na potrzeby realizacji projektu;
- wydatki na zagospodarowanie otoczenia poza granicami wskazanymi w dokumencie potwierdzającym tytuł prawny do nieruchomości;
- wydatki ponoszone na przeprowadzenia prac budowlano-montażowych w indywidualnych mieszkaniach;
- koszty związane z zakupem/modernizacją kotłów grzewcze opalanych węglem, koksem, brykietem;
- montaż nowej instalacji odgromowej;
- ocieplenie nowobudowanego budynku;
- wymiana na energooszczędne urządzeń ruchomych w tym sprzęt AGD i RTV;
- wymiana instalacji elektrycznej;
- wymiana opraw oświetleniowych, w sytuacji, gdy nie wynika to z konieczności związanej z wymianą oświetlenia;
- koszty pośrednie, w tym m.in. wydatki związane z zarządzaniem projektem i jego obsługą, koszty związane z zaangażowaniem personelu.